K nepůvodním druhům uvedeným ve vyhlášce patří husice nilská, mýval severní, norek americký, nutrie říční, psík mývalovitý a ondatra pižmová. Cílem předpisu je přispět k regulaci nepůvodních druhů a snížení nepříznivých dopadů spojených s jejich výskytem a šířením.
Například mýval, norek a psík mývalovitý požírají ptačí vajíčka, mláďata i dospělé drobné živočichy. Norek působí značné škody na populaci raků, obojživelníků, ryb, ptáků i menších savců. Husice nilská svým agresivním chováním znemožňuje hnízdění jiných druhů vodních ptáků. Ondatra a nutrie dokážou ničit polní plodiny a porosty na březích v okolí vod, a tím mohou ohrozit cenná přírodní společenstva. Oba druhy mohou narušit protipovodňové hráze a jiné vodní stavby. Vzhledem k tomu, že často žijí v blízkosti zastavěného území, mohou být i přenašeči chorob.
Nepůvodní druhy žijí mimo území svého přirozeného prostředí, v naší přírodě se dříve nevyskytovaly a byly do ní zavlečeny, ať už úmyslně nebo náhodou. V posledních letech stavy nepůvodních druhů stoupají ve všech státech Evropské unie, a jsou tak jedním z velkých problémů ochrany životního prostředí.
Vyhláška do české legislativy přenáší předpisy Evropské unie o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů.
Tisková zpráva MZe, 17. 12. 2021, red.